• https://www.facebook.com/psikofiz.yeni
  • https://twitter.com/pskalpardic/
Sınırda Kişilik Bozukluğu
Psikozlar (gerçeği değerlendirme bozuklukları),duygudurum bozuklukları,diğer kişilik bozuklukları ve bilişsel bozukluklarla örtüşen çok yanı vardır.Geçmişte nevrozlarla psikozlar arasında bir sınırda olduğu düşünülüyordu.Benlik algısı sorunlarının yanı sıra ayrışma-bireyselleşme sorunları,duygulanımın denetii sorunları ve yoğun kişisel bağlanma sorunları yaşarlar.

Belirtileri ve Bulguları

Bu kişiler 'her zaman bir bunalım içinde'dirler.hep bir kriz yaşıyorlardır.Gerçeği değerlendirmelerinin bozukluğu gelip geçici dönemleri olabilir,bunlar genellikle paranoya ya da gelip geçici dissosiyatif belirtilerden oluşur.Kendilerine zarar verici davranışlarda ya da intihar girişimlerinde bulunabilirler.Başkarıyla ilişkileri çok çalkantılıdır.Yalnız kalmaya katlanamazlar ve büyük bir nesne açlığı çekerler.Gerçek ya da imgesel terkedilmeden kaçınabilmek için olmadık yollara başvurabilirler.Çok kolaylıkla öfkelenebilirler.Çoğu zaman 'manüplatif' davranırlar.Benlik imgeleri ve kimlikleri tutarsızdır.Para,cinsellik gibi konularda dürtüsel davranırlar.Madde kötüye kullanımı,pervasızca araba kullanma ya da tıkınırcasına yeme gibi belirtileri olabilir.duygudurumlarında tepkisellikgörülür.'Duygulanım fırtınaları' olabilir.Her konuda yaşadıkları kaygılarının yanı sıra düzensiz,uyumusz ve karmakarışık bir cinsellik anlayışları vardır.

Görülme Sıklığı 

Görülme sıklığı %2 dolaylarındadır.Kadınlarda daha sık görülür. Bu hastalardan %90 'nın başka bir psikiyatrik tanısı daha olur,%40'nın ise aldığı başka psikiyatrik tanı ikiden çoktur.bu kişilerin ailelerinde duygudurum ve madde kullanım bozuklukları daha sık görülür.Annesinde böyle bir bozukluk olan kişilerin çocuklarında daha sık görülür.

Sınırda Kişilik Bozukluğu Tanı Ölçütleri (DSM-IV-TR, Türkçe HYB)

Aşağıdakilerden beşinin (ya da daha fazlasının) olması ile belirli,genç erişkinlik döneminde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan,kişilerarası ilişkilerde,benlik algısında ve duygulanımda tutarsızlık ve belirgin dürtüselliğin olduğu sürekli bir örüntü:

(1) Gerçek ya da hayali bir terkedilmeden kaçınmak içinçılgınca çabalar gösterme.Not:5'inci Tanı Ölçütününkapsamına giren intihar ya da kendine kıyım davranışı buraya giremez
(2) Gözünde aşırı büyütme (göklere çıkartama) ve yerin dibine sokma uçları arasında gidip gelen,gergin ve tutarsız kişilerarası ilişkşlerin olması
(3) Kimlik karmaşası:Belirgin olarak ve sürekli bir biçimde tutarsız benlik algısı ya da kendilik durumu
(4) Kendine zarar verme olasılığı yüksek en az iki alanada dürtüsellik (örn. para harcama,cinsellik,madde kötüye kullanımı,pervasızca araba kullanma,tıkınırcasına yemek yeme).Not:5'inci Tanı Ölçütünün kapsamına giren intihar ya da kendinekıyım davranışı buraya girmez.
(5) Yineleyen intiharla ilgili davranışlar,girişimler,göz korkutmalar ya da kendine kıyım davranışı
(6) Duygudurumda belirgin bir tepkiselliğin olmasına bağlı duygulanımda çalkantılar (örn. yoğun epizodik disfori,irritabilite ya da genellikle birkaç saat süren,nadiren birkaç günden daha uzun süren anksiyete)
(7) Kendini sürekli olarak boşlukta hissetme 
(8) Uygunsuz,yoğun öfke ya da öfkesini kontrol altında tutamama (örn. sık sık hiddetlenme,geçmek bilmeyen öfke ,sık sık kavgalara karışma)
(9) Stresle ilişki gelip geçici paranoid düşünce ya da ağır dissosiyatif semptomlar

Alıntı:Kişilik Bozuklukları Kitabı 2. Baskı 2010 PROF. DR.ERTUĞRUL KÖROĞLU
  
4054 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Randevu Hattı

    

 0312 441 24 26

 0542 575 71 15

Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret426917