• https://www.facebook.com/psikofiz.yeni
  • https://twitter.com/pskalpardic/
Şizotipal Kişilik Bozukluğu
Belirti ve Bulguları

Bu kişiler "bir garip" olarak tanımlanırlar.Konuşmalarının ayırt ettirici özellikleri vardır,kendilerine özgü ve acayiptir.Kendi duygularının ayrımında olmayabilirler ve başkalrının olumsuz duygularına karşı çok duyarlı olabilirler.Birçoğunun batıl inançları vardır ya da duyu ötesi algılara inanırlar.Düşlemler içindedirler.Toplumdan uzak kalma eğilimi gösterirler ve stres altında gelip geçici psikotik belirtiler ( gerçeği değerlendirme bozukluğu belirtileri ) çıkartabilirler.Mezheplere katılırlar,büyücülük ya da acayip dinsel uygulamalar içinde olabilirler.Çok azının yakın arkadaşları vardır ve toplumsal kaygıları çok fazladır.
Toplumun %3'ünde görülen bir kişilik bozukluğudur.Şizofrenik yakınları olanlarda daha sık görülür.Erkeklerde daha sık görülür.
Şizotipal Kişilik Bozukluğu Tanı Ölçütleri ( DSM-IV-TR,Türkçe HYB )

A. Aşağıdakilerden beşinin (ya da daha fazlasının) olması ile belirli,genç erişkinlik döneminde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan,bilişsel ya da algısal çarpıklıkların ve alışagelmişin dışında davranışların yanı sıra yakın ilişkilerde birden bire rahatsızlık duyma ve yakın ilişkilere girebilme becerisinde azalma ile kendini gösteren,toplumsal ve kişilerarası yetersizliklerin olduğu sürekli bir örüntü:

(1) referans düşünceleri (referans hezeyanlarını kapsamaz)
(2) davranışları etkileyen ve kültürel değerlere uyumlu olmayan acayip inanışlar ya da büyüsel düşünce ( örn. batıl inanç, "garipten haber verme"ye inanma,telepati ya da "altıncı his"; çocuklarda ve ergenlerde saçma sapan düşlemler  ya da bunlar üzerine düşünüp durmalar)
(3)olağandışı algısal yaşantılar,bunlar arasında bedensel illüzyonlar vardır
(4) acayip düşünüş biçimi ve konuşma ( örn. belirsiz,çevresel,mecazi,aşırı ayrıntılı ya da basmakalıp)
(5) kuşkuculuk ya da paranoid düşünce
(6) uygunsuz ya da kısıtlı duygulanım
(7) acayip,alışagelmişin dışında ya da çok kendine özel davranış ya da görünüm
(8) birinci derecede akrabalar dışında yakın arkadaşların ya da sırdaşların olmaması
(9) yakından tanımakla azalmayan aşırı toplumsal kaygı,kendisi hakkında olumsuz yargılardan çok paranoid korkular bu bozukluğa eşlik etme eğilimi taşır

B. Sadece Şizofreni,Psikotik Özellikler Gösteren bir Duygudurum Bozukluğu,başka bir Psikotik Bozukluk ya da bir Yaygın Gelişimsel Bozukluğun gidişi sırasında ortaya çıkmamaktadır.

Alıntı:Kişilik Bozuklukları Kitabı 2.Baskı 2010 PROF.DR.ERTUĞRUL KÖROĞLU
  
2816 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Randevu Hattı

    

 0312 441 24 26

 0542 575 71 15

Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret426922