• https://www.facebook.com/psikofiz.yeni
  • https://twitter.com/pskalpardic/
CİNSEL GÜÇSÜZLÜK (EMPOTANS) (ERKEKTE EREKTİL BOZUKLUK)

CİNSEL GÜÇSÜZLÜK (EMPOTANS) (ERKEKTE EREKTİL BOZUKLUK)

Cinsel güçsüzlük, penisin sertleşememesidir. Hekimlerin sık karşısına çıkan bir yakınmadır ve hastada yoğun bir anksiyete ve ıstırap yaratabilir.

 

KLİNİK ÖZELLİKLER VE TANI

Cinsel güçsüzlük yakınmasını değerlendirirken ilk hedef, özgül bir tanı koymaktır. Belirleyici şunlardır. (1) hastada gerçekten cinsel güçsüzlük bulunup bulunmadığı (hiçbir koşulda işlevsel bir sertleşmenin olmaması); (2) tıbbi bir durumun, ilacın veya alkolün cinsel güçsüzlüğe neden olup olmadığı ; (3) güçsüzlüğün birincil mi( hastada cinsel birleşmeye yetecek kadar sertleşme hiçbir zaman olmamıştır), yoksa ikincil mi (geçmişte cinsel birleşmeye yetecek kadar sertleşme olmuştur) olduğu; (4) ikincil cinsel güçsüzlüğe katkıda bulunan etmenler; ve (5) güçsüzlüğü seçici hale getiren etmenler (sözgelimi erkek yalnızca karısı ile ilişkide güçsüzlük yaşar, kız arkadaşıyla sorunu yoktur). Kişi birkaç kez cinsel güçsüzlük yaşadıktan sonra, yine güçsüz kalacağına dair beklenti anksiyetesi kaçınılmaz olarak güçsüzlüğünün sürmesine katkıda bulunur.

Birincil cinsel güçsüzlük enderdir( 35 yaşın altında ki erkeklerin % 1’i); ikincil cinsel güçsüzlük tüm erkeklerin %10-20’sinde ortaya çıkar. Yaygınlık yaş ilerledikçe artar, ancak yaşlıların cinsel güç gösterememesi, yaştan çok cinsel bir eş bulunamamasıyla bağlantılıdır. Genel sağlığın iyi olması da önemlidir. Ankara Psikolog 
Psikolog Alp ARDIÇ

  
1679 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Randevu Hattı

    

 0312 441 24 26

 0542 575 71 15

Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret426918