• https://www.facebook.com/psikofiz.yeni
  • https://twitter.com/pskalpardic/
Eşcinsel Paniği(Homoseksüel Panik)

EŞCİNSEL PANİĞİ

Eşcinsel paniği, eşcinsellik konusunda rahat olan insanlarda gözlenmez. Tipik olarak, aynı cinsten birinin kendilerine cinsel ilgi göstermesi gibi bir deneyim yaşayan, güçlü eşcinsellik fobisi olan kişilerde ortaya çıkar. Bu deneyim, fark edilmemiş eşcinsellik korkularını veya duygularını tetikler ve hastanın bir savunma duvarı örmesine neden olur. Savunma duvarı ise, anksiyete, korku, ajitasyon ve olasılıkla şiddet gösterme ve paranoid sanrılarla karakterize bir panik durumu yaratır.

 

KLİNİK ÖZELLİKLER VE TANI

Eşcinsellik paniğinin en yüksek oranda gözlendiği topluluklar, okul yatakhanelerinde, askeri kışlalarda veya ceza evlerinde bulunan ergen ve genç erkeklerdir.

Eşcinsellik paniğini tetikleyen, bir arkadaşla yapılan cinsel içerikli bir konuşma, ya da daha sık olarak, birlikte banyo yapmak, kucaklaşmak, birlikte uyumak veya güreşmek gibi fiziksel temas olmasıdır. Bu durumlarda hastanın kabul edilemez eşcinsel erotik fantezileri uyanabilir ve daha sonra da hastada güçlü bir tepki başlatacak biçimde, karşıdaki kişiye yansıtılabilir. Eşcinsellik paniği ayrıca kendi isteği dışında eşcinsel eyleme zorlanan kişilerde ortaya çıkabilir.

Eşcinsellik paniği altta yatan, duygu durum bozuklukları veya şizofreni gibi psikiyatrik durumlarla da ilişkili olabilir. Ağır olgularda, hasta şiddete başvurabilir. Hasta da, başkalarının kendisini eşcinsellikle suçlandığına dair alınma fikirleri veya paranoid sanrılar da bulunabilir.

Psikolog Ankara 
Psikolog Alp ARDIÇ

  
1637 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Randevu Hattı

    

 0312 441 24 26

 0542 575 71 15

Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret426920