• https://www.facebook.com/psikofiz.yeni
  • https://twitter.com/pskalpardic/

Fobi Nedir?

Fobi, bir nesne veya olaya karşı geliştirilen kalıcı ve rahatsız edici bir korkudur. Bu sebeplerden oluşan korkular, sosyal hayata zarar verdiği gibi, kişinin iş yaşantısı ve ailevi hayatını da olumsuz etkiler. Günümüzde birçok fobi teşhis edilip literatüre geçmiştir. Ancak; genel anlamda sıralamak istersek:

  • Basit Fobiler: Bunlara, Kapalı Alan Korkusu (Kolstrofobi), Hayvan Korkusu (genelde fare, örümcek ve yılan), Yükseklik Korkusu (Akrofobi), Uçma Korkusu (Piterifobi), Su Korkusu (Hidrofobi), Dişçi Korkusu (Odontifobi), Tünel, Köprü Korkular dahil edilebilir.
  • Sosyal Fobiler: Bu tür fobilerde kişi, kendine güvensizlik, topluma ve çevresine güvensizlik ve diğer kişiler tarafından aşağılanma ve küçük görülme korkusuna sahiptir.
  • Açık Alan Korkuları: Depresyon ve panik yaşayan insanların en azından yarısında agorafobi görülür. Bu da, kişinin büyük bir alanda veya alışveriş merkezinde yalnız kalamama durumunu geliştirir.

Fobiler genelde endişesel rahatsızlıklar, panik, posttravmatik stres rahatsızlıkları, obsesif kompulsif rahatsızlıklar nedeniyle oluşabilir. Her yıl, bu problemlerden milyonlarca kişi etkilenmektedir.

Psikolog Alp ARDIÇ

Randevu Hattı

    

 0312 441 24 26

 0542 575 71 15

Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam73
Toplam Ziyaret421104