• https://www.facebook.com/psikofiz.yeni
  • https://twitter.com/pskalpardic/

Yıl Dönümü Tepkisi

Yıldönümü Tepkisi

 

Yıldönümü tepkisi, önemli bir olayın yıldönümünde ortaya çıkan bir dizi davranış , belirti veya rüyadır. Örneğin yineleyici depresyonu olan kişilerde sık görülen bir durum, yıl içinde geçmişteki epizodlarla aynı zamanlarda depresif hale gelmeleridir. Önemli bir tıbbi hastalığı olanlar ilk epizodun yıldönümünde bu hastalığın belirtileriyle karşılaşabilirler. Akut bir hastalıktan ölmüş bir kişinin aile bireyleri, ölümünün yıldönümünde, onda olmuş olan belirtileri gösterebilirler ya da kaza, toplumsal afet gibi olayların yıl dönümünde aynı dönem belirtilerini gösterebilirler.

Yıldönümü epizodundaki kişiye tepkinin zamanlanmasını sakin bir şekilde araştırmak ve kişiyi yatıştırmak gereklidir. Kişiyi yıldönümü tepkilerinin birkaç yıl daha büyük olasılıkla yineleyeceğini ve olaya ilişkin duyguların dışa vurulması gerektiği yönünde psikolojik destek sağlanmaktadır.

Yaşam süresi içinde tetiklemiş olan olayları saptamak oldukça önemli bir noktadır. Diğer aile bireylerinin yardımını da almak oldukça önemlidir. Tepkinin psikiyatrik bir tedavi gerekliliği uzman tarafından saptanırsa muhakkak uzman desteği ile birlikte psikiyatri doktoruna başvurulmalıdır.

 

Ankara Psikolog

Alp ARDIÇRandevu Hattı

    

 0312 441 24 26

 0542 575 71 15

Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret421111