• https://www.facebook.com/psikofiz.yeni
  • https://twitter.com/pskalpardic/

Kısa Psikotik Bozukluk

 

Kısa Psikotik Bozukluk

Kısa psikotik bozukluk, belirlenebilir bir stresöre tepki olarak bir aydan daha kısa süren psikotik belirtilerin ortaya çıktığı bir rahatsızlıktır.

 

Psikotik belirtiler, aralıksız konuşma, çağrışımlarda gevşeme, kişilikte dağılma, varsanılar, sanrılar ve katotonik davranışları içerebilir. Kişinin tanı süresinin kısa oluşu ve tanımlanabilen bir stresörün varlığıyla kesinleşir.

 

Ağır bir stresörün varlığı, ani başlangıç, duygudurum belirtilerinin ağırlığı, hastalık öncesi işlevselliğin iyi olması, şizoid özelliklerin yokluğu, ailede şizofreni öyküsü olmaması, öznel sıkıntı yaratan bir olayın varlığı ayırt edici özellikleri arasındadır.

 

Belirgin stres etkenleri olan kişi bu durumu belirtmeli ve o kişinin kültüründe, benzer koşullarda hemen herkes için tek başına ya da topluca belirgin stres kaynağı olabilecek olaylara açıkça bir tepki olarak ve bu olaylardan hemen sonra ortaya çıkan belirtiler varsa değerlendirilmelidir.

Belirgin stres etkenleri olmayan kişi, psikotik belirtiler o kişinin kültüründe benzer koşullarda hemen herkes için tek başına ya da topluca belirgin stres kaynağı olabilecek olaylara açıkça bir tepki olarak ve bu olaylardan hemen sonra ortaya çıkmışsa değerlendirilmelidir.

Hasta bu süreçte bir psikiyatri doktorundan psikiyatrik tedavi almalıdır. Psikoterapiye yönlendirilmelidir.Yaklaşım hastanın gereksinimlerine göre belirlenir ve genellikle psikoz sonrası dönemdeki iyileşme üzerine odaklanır. Psikotik epizod nedeniyle yaşanan sosyal-bilişsel bozulmalar yeniden organize edilmelidir.

 

  kısa psikotik bozukluk nedirPsikolog Alp ARDIÇ
Ankara Psikolog, Ankara Psikiyatri 

 

Uzman Psikolog
Alp ARDIÇ
Ankara

http://www.psikologalpardic.com
Randevu Hattı

    

 0312 441 24 26

 0542 575 71 15

Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret421109