• https://www.facebook.com/psikofiz.yeni
  • https://twitter.com/pskalpardic/

Psikolojik Ani Ölüm Nedir?

Psikolojik (Ruhsal) Ani Ölüm

Tıbbi açıdan sağlıklı kişiler, büyük bir ruhsal stresle karşılaştıklarında da ölebilirler. Önerilen mekanizmalardan biri, ağır anksiyetenin merkezi sinir sisteminde çok aşırı otonom boşalıma neden olduğu, bunun da ventriküler fibrilasyona yol açtığıdır. Önerilen diğer bir mekanizma da, ağır stres sonucunda hipotalamik-hipofizer-adrenal eksen işlevinin tümden durmasına bağlı gelişen şok ve bağışıklık sistemi değişiklikleridir. Çok büyük bir kayıp yaşamış bir hasta, bazen öylesine ümitsizleşir ki, tüm yaşama isteğini yitirir ve ölebilir.

Kara büyü (vudu) kültürlerinde, ölüm lanetinin etkililiği, kurbanın lanetin gücüne inanıp inanmaması ile ilişkilendirilir. Kara büyünün öldürmesi için, kişinin bir lanet yüzünden öleceğine inanması yetebilir. Hastalar dehidrate veya açlıktan ölmek üzere olabilirler. Aritmiler saptanabilir.

Tedavisinde hızla bilişsel yöntemlere başvurulur ve psikiyatrik tedavi için psikiyatri uzmanına muayene olunmalıdır. Tedaviye aile ve yakınları da dahil edilir. Tedavi süresinde stresöre karşı kişi hazırlanmalıdır.

 Psikolojik Ani Ölüm Ruhsal ani ölüm ankara psikolog
Psikolog Alp ARDIÇ
Psikolog Ankara

 

 

Uzman Psikolog
Alp ARDIÇ
Ankara

http://www.psikologalpardic.com
Randevu Hattı

    

 0312 441 24 26

 0542 575 71 15

Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret421112